sss

Radojewo

 

 

Radojewo jest zlokalizowane na lewym brzegu Warty, przy północnych krańcach Poznania, niedaleko Owiński i Biedruska. W procesie rozrastania się miasta wieś ta w 1987 roku została włączona w jego granice. Obecnie stanowi część miasta Poznania w osiedlu Morasko - Radojewo.

Dojazd o Radojewa zapewnia komunikacja miejska MPK z Ronda Śródka: autobus linii 67, a także linia nocna 248 oraz autobusami podmiejskimi 918 (Biedrusko - Poznań Śródka) i 348 (Przebędowo - Poznań PST).

W XIX wieku funkcjonowała tu cegielnia, która zaopatrywała Twierdzę Poznań oraz okoliczne budynki w materiały budowlane. Do dziś można znaleźć cegły ze stemplem z cegielni z Radojewa.

Do naważniejszych zabytków Radojewa można zaliczyć:

1. Pałac Von Treskow wraz z parkiem, cmentarzem i alpinarium

2. Budynek zarządcy

3. Budynek dawnej gorzelni

4. XIX wieczna stajnia - obecnie ruiny

5. XIX wieczny budynek mieszkalny

6. XIX wieczny folwark

7. Niezliczona liczba cegieł ze stemplami - prawdziwa gratka

8. Cztery XIX- wieczne studnie

9. Krzyż przy ul. Radojewo 27

 

radojewo

Radojewo - pałac - 1825 rok

 

070

Pałac Von Treskow - 2012 rok

 

Zabytki Radojewa

 

1. Pałac Von Treskow wraz z parkiem, cmentarzem i alpinarium


Na terenie Radojewa powstało w XIX wieku założenie pałacowo-parkowo-folwarczne, które przetrwało do naszych czasów.Projektantem pałacu był znakomity architekt Karl Friedrich Schinkel. On też zaprojektował pałac w Owińskach. Pałac w Radojewie zawdzięcza swoje istnienie najprawdopodobniej Heinrichowi Baltazarowi von Treskowowi, który odziedziczył Radojewo w 1825 roku. Radojewo pozostawało w rodzinie von Treskowów do 1945 roku. Po wojnie majątek przejął skarb państwa.

Pałac, usytuowany na skraju doliny Warty, pełnił funkcję mieszkalną dla rodziny von Treskowów. Pierwotnie został zbudowany na planie litery H. Jego wygląd nawiązywał do nurtu XIX-wiecznego odwołującego się do wzorów renesansu włoskiego. W latach 1945-1973 mieściła się w nim szkoła, a następnie, w 1960 roku, budynek zasiedliły rodziny byłych pracowników majątku i szkoły. Obecnie budynek jest opuszczony i ulega dewastacji. Do pałacu przylega park o powierzchni 21,66 ha.

Projektantem założenia parkowego prawdopodobnie jest Peter Joseph Lenné. Park w Radojewie pod względem układu kompozycyjnego można zaklasyfikować do parków krajobrazowych z elementami romantycznymi. W parku znajdowała się oranżeria (wybudowana w 1840 r.), cmentarz, alpinarium, ruina zamku Otto Heinricha - do dziś przetrwała tylko szczątkowo, kapliczka Matki Boskiej, oczka wodne, znajdował się punkt widokowy tzw. Góra Krzyżowa z krzyżem. W parku znajowała się także pustelnia - tzw. Kaplica Jedenatsu Braci - obecnie nie ma po niej śladu. W parku rośnie 29 gatunków drzew (26 liściastych oraz 3 iglaste). W podszycie spotyka się oprócz podrostu drzew liczne gatunki krzewów. Spotkać można liczne gatunki ptaków, m.in. dzięcioła, ziębę czy kawkę.

 

2. Budynek zarzadcy

 

Obiekt został zbudowany w XIX wieku wraz z budową pałacu Von Treskow i służył za mieszkanie dla służby pracującej i zarządzającej pałacem Von Treskow. Obiekt przypomina pałacyk, Posiada w szczycie zegar. Obecnie zamieszkany jest przez mieszkańców Radojewa.

 

3. Budynki folwarczne: gorzelnia, obora, folwark

 

Całość majątku folwarcznego, który leżał w rękach Von Treskow liczył 1142 ha. W rękach rodziny znajdował się do 1945 roku. Pozostałości zabudowań folwarcznych, które można do dziś oglądać. leżą w północnej części Radojewa. Są to gorzelnia, studnie, folwark oraz ruiny obory.

Gorzelnia była fragmentem majątku rodziny Von Treskow. Zbudowana została w latach 40 XIX wieku. Cegły na budowę gorzelni dostarczane były z cegielni, która znajdowała się na działce obok (cegielnia Radojewo - nie istniejąca), z Bolechowa i Promnic.

Obiekt posiada wysokie piwnice, które wyposażone są w łukowe sklepienia. W latach 90 XX wieku swoją siedzibę miała tam firma produkująca kajaki. Do niedawna obiekt służył za mieszkanie. Obecnie jest zamkniety. Niedaleko gorzelni znajdują się 2 z 4 XIX wiecznych studni wybudowanych na terenie Radojewa. Obok gorzelni znajdują się ruiny XIX wiecznej obory. Zbudowana została w 1838 roku z cegieł pochodzących z cegielni Promnice. Świadczą o tym daty na cegłach. Do dziś pozostały tylko dwie ściany budynku.

Inne zabudowania folwarczne znajdują sie przy przystanku autobusowym oraz idąc ul. Podbiałową w kierunku pałacu. Przy ul. Podbiałowej znajdują się stare budynki mieszkalne, kurnik oraz dawne stodoły zbudowane z muru pruskiego, otoczone murem ceglanym, na których znajdują się daty z lat 40 XIX wieku. Większość cegieł pochodziło z cegielni Radojewo. Czasem znajdzie się jakaś cegła z cegielni Promnice. Znajduje się także stary komin - prawdopodobnie od ciepłowni lub szklarni.

 

4. Krzyż ul. Radojewo 27

 

Drewniany krzyż z pasyjką znajduje się przy drodze wiodącej do Biedruska. Na belce pionowej wycięta jest data "16.IX.1945 r."

Krzyż ten został ustawiony na miejscu poprzedniego, który został ścięty podczas II wojny światowej. Został on ustawiony po wojnie przez mieszkańców Radojewa.

 

Galeria

 

 

Pogoda

Kalendarz

«  Grudzień 2013  »
NPWŚCPS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości